BFC246817565
Part Number:
BFC246817565
Description:
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
5.6 µF
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.591" W (30.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V