BFC237515244
Part Number:
BFC237515244
Description:
CAP FILM 0.24UF 3.5% 630VDC RAD
Capacitance :
0.24 µF
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V