BLH106K112B092
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
BLH106K112B092
Category:
Film Capacitors
Description:
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9 mOhms
Features :
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Height - Seated (Max) :
1.732" (44.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)