BFC233812105
Part Number:
BFC233812105
Description:
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)