MWS2632220KO
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
MWS2632220KO
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 6.3KVDC AXL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" Dia x 1.850" L (23.00mm x 47.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC :
6300V (6.3kV)