BFC236863474
Part Number:
BFC236863474
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V