930C1W1P8K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
930C1W1P8K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.8 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.539" Dia x 1.000" L (13.70mm x 25.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
70V
Voltage Rating - DC :
100V