BFC247942165
Part Number:
BFC247942165
Description:
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.6 µF
Height - Seated (Max) :
0.945" (24.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V