BFC247934275
Part Number:
BFC247934275
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V