942C16P33K-F
Part Number:
942C16P33K-F
Description:
CAP FILM 0.33UF 1.6KVDC AXIAL
Capacitance :
0.33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.122" Dia x 1.811" L (28.50mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
460V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)