QAP2G335JRP
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QAP2G335JRP
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
1.047" W, 0.665" T x 1.811" L (26.60mm, 16.90mm x 46.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V