PHC1255250KN
Part Number:
PHC1255250KN
Description:
CAP FILM 25UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
25 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.4 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.181" Dia x 1.732" L (30.00mm x 44.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V