BFC237511274
Part Number:
BFC237511274
Description:
CAP FILM 0.27UF 3.5% 630VDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.27 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.531" W (30.00mm x 13.50mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V