RA4335K100-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
RA4335K100-FA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL
In Stock:
9
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Height - Seated (Max) :
0.350" (8.90mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.449" L x 0.248" W (11.40mm x 6.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
80V
Voltage Rating - DC :
100V