B32656S7474J566
Part Number:
B32656S7474J566
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 1.25KVDC SCRW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.5 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing :
0.945" (24.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)