FFB24E0276K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FFB24E0276K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 27UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
27 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.224" L x 0.575" W (31.10mm x 14.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
60V
Voltage Rating - DC :
100V