953BXW3P5KSF-F
Part Number:
953BXW3P5KSF-F
Description:
CAP FILM 3.5UF 10% 275VAC RADIAL
Capacitance :
3.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V