BFC247942245
Part Number:
BFC247942245
Description:
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.4 µF
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.531" W (30.00mm x 13.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V