942C6W1P5K-F
Part Number:
942C6W1P5K-F
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 600VDC AXIAL
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.122" Dia x 1.811" L (28.50mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
600V