PMB2302470KBN
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PMB2302470KBN
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 3KVDC SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)