PMB2203220KSLA
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PMB2203220KSLA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 2KVDC SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
1.270" (32.25mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)