PHC1255300KR
Part Number:
PHC1255300KR
Description:
CAP FILM 30UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
30 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.142" Dia x 2.087" L (29.00mm x 53.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V