BFC247932245
Part Number:
BFC247932245
Description:
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2.4 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.945" (24.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V