PMB2302470KSL
Part Number:
PMB2302470KSL
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 3KVDC SCREW
Capacitance :
0.047 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
Lead Spacing :
0.906" (23.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)