BFC247932305
Part Number:
BFC247932305
Description:
CAP FILM 3UF 5% 160VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" L x 0.472" W (30.00mm x 12.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V