F17725104000
Part Number:
F17725104000
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
1.575" (40.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.665" L x 0.780" W (42.30mm x 19.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)