PMB2302680KBNB
Part Number:
PMB2302680KBNB
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 3KVDC SCREW
Capacitance :
0.068 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.319" (33.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)