B32656S2124K563
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32656S2124K563
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 2KVDC SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing :
2.244" (57.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
800V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)