BFC246852106
Part Number:
BFC246852106
Description:
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.413" W (26.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V