PHC1405250KR
Part Number:
PHC1405250KR
Description:
CAP FILM 25UF 10% 400VDC AXIAL
Capacitance :
25 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.8 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.555" Dia x 2.087" L (39.50mm x 53.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V