MPX456K305R
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
MPX456K305R
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 45UF 10% 305VAC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
45 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.106" (53.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
2.264" L x 1.969" W (57.50mm x 50.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V