BFC247954105
Part Number:
BFC247954105
Description:
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.472" W (30.00mm x 12.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V