PMB1854175KSLA
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PMB1854175KSLA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.75UF 10% 850VDC SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1.75 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing :
1.270" (32.25mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
850V