942C8W1P5K-F
Part Number:
942C8W1P5K-F
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 850VDC AXIAL
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.142" Dia x 2.126" L (29.00mm x 54.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
360V
Voltage Rating - DC :
850V