155PPA122KS
Part Number:
155PPA122KS
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KVDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.220" Dia x 2.323" L (31.00mm x 59.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)