32FD3701A-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
32FD3701A-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.440" (61.98mm)
Lead Spacing :
0.813" (20.64mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V