PHC1255400KS
Part Number:
PHC1255400KS
Description:
CAP FILM 40UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.339" Dia x 2.087" L (34.00mm x 53.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V