MKP385619016JPI2T0
Part Number:
MKP385619016JPI2T0
Description:
CAP FILM 19UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
19 µF
Height - Seated (Max) :
1.398" (35.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
110V
Voltage Rating - DC :
160V