EEC2G505HQA406
Part Number:
EEC2G505HQA406
Description:
CAP FILM 5UF 400VAC QC TERM
In Stock:
13
Applications :
Motor Run
Capacitance :
5 µF
Height - Seated (Max) :
1.417" (36.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
1.457" L x 0.846" W (37.00mm x 21.50mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
400V