942C10W1P4K-F
Part Number:
942C10W1P4K-F
Description:
CAP FILM 1.4UF 10% 1KVDC AXIAL
Capacitance :
1.4 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" Dia x 2.520" L (31.50mm x 64.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)