FFB56J0136KJC
Part Number:
FFB56J0136KJC
Description:
CAP FILM 13UF 10% 525VDC RADIAL
Capacitance :
13 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.469" (37.30mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
105V
Voltage Rating - DC :
525V