953BQW16P5KSF-F
Part Number:
953BQW16P5KSF-F
Description:
CAP FILM 16.5UF 10% 250VAC RAD
Capacitance :
16.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V