MKP385591040JPI2T0
Part Number:
MKP385591040JPI2T0
Description:
CAP FILM 9.1UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
9.1 µF
Height - Seated (Max) :
1.732" (44.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V