MKP386M550100YT1
Part Number:
MKP386M550100YT1
Description:
CAP FILM 5UF 5% 1KVDC SCREW
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
0.992" (25.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.283" L x 1.181" W (58.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)