MKP385475160JPP4T0
Part Number:
MKP385475160JPP4T0
Description:
CAP FILM 0.75UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.75 µF
Height - Seated (Max) :
1.516" (38.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)