MKP385591040JPM4T0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP385591040JPM4T0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 9.1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
9.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.732" (44.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V