MKP386M540125YT6
Part Number:
MKP386M540125YT6
Description:
CAP FILM 4UF 5% 1.25KVDC SCREW
Capacitance :
4 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
1.024" (26.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.283" L x 0.984" W (58.00mm x 25.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)