B32656S2474K563
Part Number:
B32656S2474K563
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 2KVDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
2.244" (57.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
800V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)