B32656J1684J000
Part Number:
B32656J1684J000
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
1.673" (42.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)