PMB1854250KAP
Part Number:
PMB1854250KAP
Description:
CAP FILM 2.5UF 10% 850VDC SCREW
Capacitance :
2.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
2.293" (58.25mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
850V